Fotowoltaika + pompa ciepła – duet idealny?

0
1178

Instalacje fotowoltaiczne głównie kojarzą się ze sposobem na zmniejszenie comiesięcznych rachunków za energię elektryczną oraz z najbardziej rozpoznawalnym sposobem na proekologiczne pozyskiwanie energii. Trzeba mieć jednak na uwadze, że instalacja fotowoltaiczna to znakomity sposób na pozyskanie energii, która może być z powodzeniem wykorzystana do ogrzewania domu. W tym celu najczęściej wykorzystuje się duet fotowoltaika + pompa ciepła. Czy jest to duet idealny?

Czyste powietrze w Twoim ogrodzie

Pompa ciepła razem z fotowoltaiką to to w pełni proekologiczne rozwiązanie. Proces wytwarzania energii elektrycznej za pomocą paneli słonecznych to nic innego jak czysta odnawialna energia, która nie pozostawia śladu węglowego.  Natomiast, stawiając na pompę ciepła nie tylko dbasz o środowisko, lecz także o swoje zdrowie gdyż, popularne systemy grzewcze na paliwo stałe z pewnością nie zostawią najbliższego otoczenia w takim stanie jak powietrzna lub gruntowa pompa ciepła.

To się opłaca!

Nie da się przejść obojętnie wobec kwestii finansowych. Dzięki duecie fotowoltaika + pompa ciepła rachunki za energię elektryczną oraz ogrzewanie mogą być znikome (ograniczone do opłat stałych np. opłat przesyłowych co zazwyczaj wynosi zaledwie kilka – kilkanaście złotych). Poza tym, że rachunki są niskie to opłacalność całej inwestycji jest większa. Nakłady poniesione na instalacje fotowoltaiczną po prostu szybciej się zwracają. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zakup pompy ciepła jest dosyć kosztowną inwestycją. Argumentem „za” jest fakt, że bardzo często instalatorzy PV oferują pomoc w instalacji pompy ciepła dzięki czemu koszty związane z montażem oraz skonfigurowaniem całości są nieco niższe.

Podsumowując, duet pompa ciepła + fotowoltaika to bardzo interesujące rozwiązanie, które aktualnie jest prawdziwym hitem na rynku instalacji grzewczych. Nie ma czemu się dziwić, gdyż koncepcja obniżenia rachunków niemal do zera, proekologicznego podejścia do eksploatacji domu oraz niespotykanej dotąd samowystarczalności to czynniki, wobec których nie da się przejść obojętnie.

Więcej na temat połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła na https://solart-pv.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.