Inwestowanie w lokale użytkowe

0
1140

Czy inwestycja w lokale użytkowe ma sens. Czy jest to godna alternatywa dla inwestycji w mieszkania? Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości? Jest to zestaw trudnych pytań, na które na dobrą sprawę nikt nie zna jednoznacznej odpowiedzi, można jednak doszukiwać się pewnych opinii płynących ze strony ekspertów zajmujących się rynkiem nieruchomości.

Aktualne trendy na rynku nieruchomości

Należy zacząć od tego, że sytuacja na rynku nieruchomości nie jest wyjątkowo prosta. Ceny na rynku nieruchomości w ostatnim czasie wyraźnie wzrosły. Ceny najmu również rosną, ale nie wprostproporcjonalnie do wzrostów cen nieruchomości. W efekcie stopy zwrotu dla inwestorów maleją. Kilka lat temu inwestorzy liczyli na 8-9%. Dzisiaj coraz częściej są zadowoleni z poziomu 4-5%. Czy ROI będzie jeszcze bardziej malało? Oczywiście nie wiadomo, ale aktualne trendy na rynku nieruchomości pozwalają na wysnucie takiego wniosku. Tutaj w naturalny sposób pojawia się pytanie jak inwestorzy mają sobie poradzić z aktualnymi trendami na rynku nieruchomości, które nie są wyjątkowo optymistyczne. Z jednej strony z perspektywy inwestora, który już posiada nieruchomości bardzo dobrą informacją jest wzrost cen, bo wartość posiadanego portfela nieruchomościowego rośnie. Z drugiej strony dywidenda od najemców w stosunku do kwoty jaką trzeba wyłożyć na zakup nieruchomości nie jest wyjątkowo atrakcyjna.

Odpowiedzią na bolączki inwestorów jest komercjalizacja nieruchomości

Odpowiedzią na ten problem jest tak zwana komercjalizacja nieruchomości, czyli wszelkie działania prowadzące do maksymalizacji stopy zwrotu z inwestycji w nieruchomość. Bardzo często wiąże się to z przekształceniem nieruchomości np. z mieszkalnej na nieruchomość użytkową. Ale nie jest to regułą. Jest wiele przypadków, w których wystarczy zastosować kreatywny marketing, żeby stopa zwrotu wyraźnie wzrosła.

Na pewno duża szansa na szukanie wyższych stóp zwrotu drzemie w lokalach handlowych, usługowych oraz biurowych. Coraz więcej inwestorów działających dotychczas na rynku nieruchomości mieszkalnych przekonuje się do inwestycji w lokale użytkowe.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.